Ispostava Bugarskog ViK holdinga u Blagoevgradu je počela da proizvodi struju pomoću minijaturne hidroturbine montirane unutar cijevi za vodosnabijdevanje. Izvor energije joj je višak pritiska u mreži.
Hidroenergetski sistemi u cijevima, kako prenosi portal Balkan Green Energy News, mogu da doprinesu dekarbonizaciji i energetskoj efikasnosti, budući da su jednostavni i ne škode životnoj sredini. Preduzeće za vodovod i kanalizaciju u Blagoevgradu, koje radi u sklopu državnog Bugarskog ViK (W&S) holdinga je jedan takav uređaj instaliralo unutar svoje cijevi za vodosnabijdevanje.
Prvi je te vrste u zemlji. Ovaj sistem od 18 kilovata je postavljen u cijevi koja pijaću vodu u Bansko, poznato po skijalištu, dovodi iz postrojenja iznad gradića.
Preduzeća za vodosnabijdevanje su među najvećim potrošačima električne energije u Bugarskoj
Svečanom puštanju u rad prisustvovalo je najviše rukovodstvo holdinga, sa lokalnim i oblasnim zvaničnicima. Bugarski ViK holding podstiče svoje zavisne firme da ulažu u zelene tehnologije, istakao je član upravnog odbora Atanas Bojadžijev. Podsetio je da su preduzeća za vodosnabijdevanje među najvećim potrošačima električne energije u zemlji.
Predsednik nadzornog odbora Gančo Dimitrov izjavio je da mlada generacija inženjera i menadžera ima zadatak da reši izazove u delatnosti vodosnabijdevanja koji su se poslednjih decenija nagomilali kao i da najbolje moguće iskoriste mogućnosti za proizvodnju zelene energije pomoću vode.
Izvor energije za mali hidrogenerator je višak pritiska u cijevi kroz koju voda dolazi u spremište. Da njega nema, otpuštao bi se kroz ventil u vidu toplote i energija bi ostala neiskorišćena.
Holding će struju iz cijevne hidroturbine prodavati na tržištu
Holdingov ogranak W&S Energy Group zadužen je za prodaju struje na tržištu.
Male cijevne hidroturbine imaju snagu između deset i stotinu kilovata. Brojne su već u pogonu od Kalifornije i Oregona sve do Škotske i Hongkonga. Na primer, u gradu Bolderu u Koloradu je 1985. instalirano osam takvih sistema.
Hidrogeneratori u cijevima imaju najviše smisla ukoliko koriste gravitaciju. Minijaturne turbine takođe mogu da se ugrade u mreže za odvodnjavanje, kanalizacione linije ili čak povratne vodove velikih sistema za klimatizaciju.
Kućni saveti i male firme bi instaliranjem takvih uređaja mogli da postanu prozjumeri.
Vredi pomenuti i da je turska državna kompanija Temsan projektuje male sklopive hidroturbine. Najmanja ima samo 500 vati.