Ultimate magazine theme for WordPress.

Evidentiran 451 takav objekat u 19 država

0 0


U organizaciji Direkcije za dijasporu i srodne zajednice Republike Turkiye (YTB) u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu danas je promovirana knjiga “Turske građevine koje su pretvorene u crkve“, a koja govori o takvim objektima u ukupno 19 država, javlja Anadolu.

Promociji su prisustvovali čelnik YTB-a Abdullah Eren, autor knjige i arhitekta Mehmet Emin Yilmaz, kao i predstavnici turskih institucija i organizacija u BiH te brojne zvanice i gosti.

Čelnik YTB-a Eren je novinarima kazao da YTB pridaje poseban značaj Bosni i Hercegovini i da provode i podržavaju brojne studije posebno iz oblasti obrazovanja i kulture.

“Do sada smo stipendirali više od 1.000 studenata iz Bosne i Hercegovine u Turkiye. Ove godine stipendiramo još 40 bh. studenata. U Turkiye na dalje školovanje vodimo i studente turkologije“, kazao je Eren.

Ističući da je potrebno unaprijediti saradnju u tehničkim oblastima, Eren je naveo da Bosna i Hercegovina ima ozbiljan potencijal u oblasti softvera i računarskog inženjeringa, te da razmišljaju da to spoje sa potencijalom u Turkiye.

Komentirajući danas promoviranu knjigu “Turske građevine koje su pretvorene u crkve“, Eren je kazao da se radi o djelu koje govori i građevinama iz osmanskog perioda.

“Identifikovano je 451 takvo djelo u 19 zemalja. Autor Mehmet Emin Yilmaz je radio ovu studiju kao arhitekta i istoričar. Čuli smo za njegov rad i podržali ga jer nam je veoma važno da znamo o takvim građevinama koje su izgubile svoj identitet iz perioda Osmanskog carstva. Nerijetko nam spočitavaju da su crkve pretvarane u džamije, ali broj građevina koje su izgrađeni kao džamije i pretvoreni u crkve je neuporedivo veći. Evo, 451 takva građevina u 19 zemalja. To su bile džamije, medrese, građevine izgrađene kao islamski objekti, gostionice, hamami“, kazao je Eren.

Autor knjige Yilmaz je istakao da je na tom djelu od tri toma radio 12 godina.

“Od 451 pregledanog objekta, 345 su džamije, a ostalo su turbeta, tekije i drugi objekti. Postoje džamije koje su gradili sultani, izgrađene u većim osmanskim gradovima na Balkanu. Zgrada poznata kao Stara džamija, koju je sagradio osmanski sultan Yildirim Bayezid u Drami, datira iz 14. vijeka, najstarija je sultanska džamija na Balkanu. Nakon što je 1924. godine postala vlasništvo Grčke pretvorena je u crkvu. Slično, postoji i Crna džamija u Sofiji, djelo Mimara Sinana, koja je pretvorena u crkvu početkom 1900-ih“, rekao je Yilmaz.

Yilmaz je naveo da se većina evidentiranih takvih objekata nalazi na Balkanu.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.





Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.