Ultimate magazine theme for WordPress.

Evo šta trebate znati o Zakonu o unutrašnjoj trgovini i neradnoj nedjelji

0 2


Šta trebate znati o Zakonu o unutrašnjoj trgovini

Od 14. novembra 2024. godine, na snazi je novi Zakon o unutrašnjoj trgovini (ZUT), koji donosi značajne promjene u regulaciji trgovinskog sektora u Federaciji BiH.

Jedna od ključnih novina jeste neradna nedjelja za trgovce, koja će stupiti na snagu 17. novembra.

U nastavku teksta donosimo važne smjernice za trgovce koje se odnose na prodajne objekte, radno vrijeme, obaveze prema kupcima, elektronsku trgovinu i druge aspekte poslovanja prema novom zakonu.

Zakon precizira da za obavljanje trgovine na veliko i malo trgovci moraju imati prodajni objekat ili drugo prodajno mjesto koje ispunjava određene tehničke i zakonske uvjete.

Prodajni objekat mora biti izgrađen u skladu s urbanističko-građevinskim propisima i mora imati odgovarajuću opremu i uređaje za obavljanje trgovinske djelatnosti.

Također, svi zaposlenici u trgovinama moraju ispunjavati minimalne uvjete obrazovanja — prodavači moraju imati III stepen srednje škole.

Za prodavače je propisana obavezna radna odjeća s istaknutim logom trgovine. Također, na gornjem dijelu odjeće mora biti jasno istaknuto ime i funkcija zaposlenog, kako bi kupci lako prepoznali osoblje trgovine.

Radno vrijeme i izuzeci za određene objekte

Trgovci moraju prilagoditi radno vrijeme svojim objektima, koje mogu slobodno odabrati, ali ukupno radno vrijeme ne smije prelaziti 90 sati sedmično, od ponedjeljka do subote.

Nedjelja je neradni dan, a trgovci su dužni zatvoriti svoje objekte. Međutim, postoje određeni izuzeci od ovog pravila:

  • Cvjećare, pekare, suvenirnice i objekti tradicionalnih obrta mogu raditi nedjeljom.
  • Objekti smješteni unutar željezničkih i autobusnih stanica, aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, muzeja, i parkova prirode također mogu raditi nedjeljom.
  • Dragstore objekti, koji rade 24 sata dnevno, svaki dan.

Također, Zakon ne primjenjuje ovu odredbu u slučajevima elementarnih nepogoda ili vanrednih stanja, kada Federalna uprava civilne zaštite može odrediti radno vrijeme objekata.

Prema Zakonu, gradskom vijeću se omogućava da na prijedlog izuzmu određene trgovine od zabrane rada nedjeljom, ako se dokaže da je njihov rad nužan, primjerice zbog očuvanja turističke sezone.

Elektronska trgovina i obaveze trgovaca

Zakon o unutrašnjoj trgovini također reguliše elektronsku trgovinu, koja podrazumijeva prodaju putem interneta, uključujući e-commerce platforme, dropshipping i teleshopping.

Trgovci koji se bave ovim oblikom trgovine moraju obezbijediti kupcima jasne informacije o svom poslovanju, uključujući:

  • Naziv trgovca i adresu sjedišta
  • Porezni broj i PDV status, ukoliko je trgovac registriran kao PDV obveznik
  • Ostale kontakt podatke, kao što su telefonski broj i email adresa

Obaveze u vezi s deklaracijom robe i cijenama

Trgovci su dužni istaknuti cijene proizvoda na jasan i lako vidljiv način, bilo da se radi o fizičkim trgovinama ili online prodaji. Također, za robu koja se prodaje, mora biti istaknuta deklaracija na jeziku koji je u službenoj upotrebi u BiH.

Za svaku promjenu cijena, trgovci moraju voditi trgovačku knjigu, koja mora biti ažurirana i dostupna na uvid. U slučaju daljinske trgovine, cijene se moraju jasno istaknuti pored opisa proizvoda.

Trgovci na malo dužni su voditi trgovačku knjigu za svaki prodajni objekat, te obezbijediti da evidencija o kupovini i prodaji bude ažurna i dostupna.

Trgovci na veliko također moraju voditi trgovačku knjigu u svojim skladištima i poslovnim prostorima, te osigurati da knjige budu u skladu sa zakonskim propisima.

Značajne promjene u Zakonu

Ministarstvo trgovine prikuplja podatke o trgovini, cijenama, zalihama i maržama od trgovaca, kako bi pratilo efekte ekonomskih politika i tržišta. Trgovci su dužni redovno dostavljati ove podatke Ministarstvu, u elektronskoj ili pisanoj formi.

Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH uvodi značajne promjene koje će oblikovati poslovanje trgovaca u narednim godinama.

Trgovci moraju biti svjesni svojih novih obaveza u vezi s radnim vremenom, obavezama prema kupcima, vođenju trgovačkih knjiga i obavištavanju nadležnih organa.

Preporučuje se svim trgovcima da se temeljito upoznaju s novim zakonodavstvom kako bi osigurali usklađenost i izbjegli eventualne sankcije



Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.