Francuska TV stanica LCI je informativni kanal on line i dio je grupacije TF1. Plaća se. Na svom sajtu LCI se predstavlja: “Dešifrujemo za vas istinu u informacijama i svakodnevno se borimo protiv fake news i infoxa.” Intervju od 3. marta 2024. koji će mi ostati u nezaboravu vodio je Darius Rochebin (1966), dugogodišnja novinarska zvijezda Švicarske. 2011. je dobio francuski orden viteza umjetnosti i književnosti. Odnedavno je prešao raditi na LCI.
Ruska prijetnja
Rochebin je 3. marta 2024. intervjuirao bivšeg njemačko-francuskog europoslanika Daniela Cohn-Bendita (1945) i francuskog bivšeg ministra obrazovanja Luca Ferryja (1951). Tema razgovora je ruska prijetnja i proširenje EU.
Cohn-Bendit je legendarna politička figura, jedan od vodećih likova majskih demonstracija 1968. na Sveučilištu Sorbonne. Sudjelovanjem u demonstracijama je zaradio izgon iz zemlje. Posjeduje dvojno državljanstvo: u ime Stranke zelenih u Njemačkoj je bio europoslanik od 1994, a u ime Francuske ponovno 1999. i u mandatu od 2004. do 2009. Bio je glasnogovornik Europske stranke zelenih.
Njegov sugovornik je bio Luc Ferry, bivši Chiracov ministar obrazovanja od 2002. do 2004, filozof, sveučilišni profesor i plodni esejista. Postao je poznat 1985. po knjizi “Misao 68.” u kojoj je kritikovao filozofe Lacana, Derridu i Foucaulta. Zapamtila sam naročito njegov moto Corruptio optimi pessima – Korupcija najboljih je najgora. I stav, kojim pretenduje, da kultura nikada nikoga nije spriječila biti gad.
Prenosim dio intervjua od 3. marta 2024:
“Cohn Bendit: Baltičke zemlje su u NATO-u.
Ferry: Za sada nisu, zavisi koje…
Cohn-Bendit (siguran u sebe): Baltičke zemlje su u NATO-u.
Novinar Darius Rochebin: Jesu, u NATO-u su.
Ferry: Ma nisu.
Cohn-Bendit: Da, da, da, tri baltičke zemlje su u NATO-u…
Ferry (ljutito): Nisu sve baltičke zemlje.
Cohn-Bendit: Sve četiri baltičke zemlje su u NATO-u.
Ferry: Ali ima drugih. Ima drugih baltičkih zemalja.
Cohn-Bendit: Govorimo o zemljama, baltičkim, o manjini…
Ferry (profesorski): Mogu li nešto reći? Ja govorim o baltičkim zemljama koje nisu u Europskoj uniji! Eto. Dakle te baltičke zemlje su razumljivo jako zabrinute.
Novinar Rochebin (radoznalo): O kojim baltičkim zemljama Vi govorite?
Ferry: O pet ili šest zemalja koje danas još nisu u EU.
Cohn-Bendit: Koje? Koje?
Ferry: Pardon?
Ferry (začuđen): Kako to “koje”?
Novinar Rochebin: Litva, Letonija i Estonija su u NATO-u.
Cohn-Bendit (brojeći na prste): Imaju četiri baltičke države.
Ferry: Ali nema samo četiri baltičke države!
Cohn-Bendit: Dobro, onda, ukratko, imaju četiri baltičke države…
Ferry: Imate sve te zemlje kandidate za ulazak u EU, koje još nisu ušle. Ima Crna Gora, ima Srbija…
Cohn-Bendit: Ali to nisu baltičke zemlje…
Ferry: Ne! Ma… Ima šest baltičkih zemalja koje nisu… Daću ti listu, nemam ih sada sve u glavi ovdje… I one nisu u… Uostalom, sva debata, o energiji…
Novinar Rochebin (siguran u sebe): Podsjetićemo, evo. Sve tri velike baltičke zemlje su u NATO-u. Eto.
Ferry: Ne, ne, ne, ne. Griješite. Sva rasprava o proširenju EU na 30 zemalja je zbog ulaska baltičkih zemalja, koje još nisu u EU.
Cohn-Bendit (umoran): Ma kojih baltičkih zemalja?
Novinar Rochebin: Vratićemo se na ovu temu.
Ferry: Vidjećemo.”
Muppeti su bili neuporedivo simpatičniji i ubitačniji. U stvari, bili su neodoljivi.
Kažu da su godine sustigle Joea Bidena (1942). Daniel Cohn-Bendit i Luc Ferry očito imaju probleme sa elementarnim podacima iz povijesti i zemljopisa. Ne mogu znati je li to zbog rodnog lista. Djelovali su kao neuspjeli Muppet Show. Deplasiran je onaj ko ih je doveo – i platio za to – u TV studio izuzetno gledane emisije i nezaobilazne, prijemčive teme za cijelu EU. I pitao ih išta, osim je ‘l legla penzija. Možda to znaju.
Često je ponavljan citat Ciorana, da knjiga može biti opasna. Intervju jednako, pogotovo u vrijeme društvenih mreža: brži je, a ne košta ništa. Može u trenu razotkriti govornika i uništiti karijeru – ministra obrazovanja, sveučilišnog profesora i naizgled plodnog autora. I opravdanost statusa europoslanika. Međutim, to nije naš problem.
U intervjuu na kanalu Europe 1, prije mjesec, Luc Ferry je izjavio: “Ja sam proeuropski nastrojen, ali nisam za ovakvu Europu. Ja sam za Europu od 10 (članica), sa poreskom i socijalnom harmonizacijom.” Osim što francuskom bivšem ministru obrazovanja ni baltičke zemlje ni Balkan nisu poznati pojmovi (ali mu piše u mobitelu, kojeg umalo nije izvadio u emisiji da provjeri poimenice o kojih šest baltičkih zemalja upravo govori), sva je sreća da im nije prilijepio i Bhoutan – isto je na slovo B. A ne daj Bože saznati koje od 27 članica bi skratio za članstvo.
Na slovo B
Zbog navodnog otvaranja pregovora BiH sa EU u posjeti Sarajevu bila je ministrica vanjskih poslova Njemačke. Nažalost, učestvovanje ministrice vanjskih poslova Slovenije je otkazano. Džabe, sve i dalje djeluje da put BiH do željenog statusa u EU vodi iz one četvrte baltičke zemlje, koju nam je sad, kad je napeto, otkrio geograf Daniel Cohn-Bendit. Putovanje se ferryjem odvija preko omađijanog Beringovog tjesnaca, isto na B, među onih pet-šest kandidata. Mada još nije sasvim jasno gdje se oni nalaze. Nije ni matematika ministra Luca Ferryja baš jasna: EU sada ima 27 članica, po njemu ima pet-šest baltičkih zemalja, koje bi možda trebale ući u EU – i sve postati EU sa 30 zemalja.
Vjerujem da niko u BiH nije zaboravio lakomislene i neznalačke riječi predsjednika Emmanuela Macrona 2019. kako je Bosna i Hercegovina “tempirana bomba”. A sigurno jeste da je naša sudbina u rukama eminentnih i pretencioznih neznalica. I što je najgore, dok Putin ratuje, hrabri Rusi nestaju – i Car likuje.
Neslavno. A mi, navodno mali Bosanci i Hercegovci, o otvaranju pregovora. I to dritto, a ne ferryjem.