Zbog masovne gradnje koja se na Jahorini intenzivirala u posljednjih sedam godina došlo je do preopterećenja elektromreže. Ova bh. olimpijska planina mogla bi ostati u potpunom mraku ukoliko se u narednom periodu ne intenzivira gradnja novog dalekovoda i trafostanice.
Probijanje rokova
Izgradnja je dogovorena još 2019. godine, no rokovi su već nekoliko puta probijani od Elektroprenosa BiH zbog problema sa javnim nabavkama i brojnih tužbi.
“Ovaj problem će biti riješen izgradnjom dalekovoda i trafostanice jačine 110 kV na Jahorini, koji su u nadležnosti Elektroprenosa BiH, a čijom izgradnjom bi se zadovoljile sve potrebe tog područja”, kazao nam je direktor Elektrodistribucije Pale Aco Stanišić.
Prateći svjetske trendove prelaska na održive i ekološki prihvatljive načine proizvodnje električne energije, sve veći broj domaćinstava u naseljima blizu Jahorine na svojim domovima i oko njih postavlja solarne panele. Podstaknuto je to odlukom donesenom u septembru prošle godine, kada je Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (REERS) usvojila Pravilnik o kupcima – proizvođačima, što je bila posljednja prepreka građanima i privrednicima da na svoje objekte postave solarne panele, te proizvode i troše struju iz vlastite proizvodnje. Kupac sada ima pravo da proizvodi električnu energiju, da je skladišti, a eventualni višak isporuči u elektromrežu, uz primjenu šeme neto mjerenja.
“Panele smo postavili kao neki vid investicije. Uradili smo to prije nepuni mjesec, ali ih nećemo koristiti za vlastitu potrebu, nego isključivo za prodaju. S obzirom na to da smo panele tek postavili, ne znamo kakvu i koliku finansijsku korist možemo očekivati u narednom periodu”, kazao nam je vlasnik domaćinstva na Palama Strahinja Arnaut.
Ovi sistemi se instaliraju s ciljem ostvarivanja ušteda, odnosno smanjenja mjesečnih računa za utrošenu električnu energiju. Veći dio proizvedene električne energije se koristi za direktno napajanje potrošača, dok se njen višak može prodavati ili skladištiti.
Iako se postavljanjem individualnih panela smanjuje potreba za korištenjem struje iz mreže elektrodistribucije, prema mišljenju direktora EP-a Pale, to ne može pomoći rješavanju problema snabdijevanja električnom energijom same Jahorine.
Ništa bez trafoa
“Korisnici većinski proizvode energiju za vlastite, individualne objekte i potrebe, i iz tog razloga ti projekti ne mogu biti dio rješenja snabdijevanja električnom energijom na području Jahorine. Svakako je pohvalno što se određeni broj domaćinstava na području naše opštine interesuje za ugradnju solarnih panela i za projekte iz oblasti održivih izvora energije, posebno iz ekoloških razloga”, ističe Aco Stanišić, direktor Elektrodistribucije Pale i narodni poslanik.