Nakon napada Huta na brod u britanskom vlasništvu Rubymar kod obale Jemena, prekinuta su tri internet kabla. To je dovelo do toga da industrija podmorskih kablova pokušava preusmjeriti internet saobraćaj, pri čemu preko 90 odsto svih kapaciteta Evrope i Azije prolazi kroz Crveno more.
Petnaest kablova prolazi kroz Crveno more što ga čini veoma strateškim, kao i ranjivim na poremećaje. Još nije jasno šta je uzrokovalo štetu na tri kabla – EIG, Seacom, AAE-1 – koji su prenosili oko 25 posto saobraćaja na Crvenom moru.
„Mislim da niko ko ovo komentira zaista ne zna uzrok nestanka, i želim da ponovim da je direktan napad na kablove malo vjerovatan. Slučajna šteta je daleko vjerovatnija”, rekao je Paul Brodsky, viši analitičar u kompaniji za istraživanje telekomunikacija TeleGeography u Washingtonu.
“U ovom trenutku nema razloga za paniku, ali postoji zabrinutost jer je Crveno more tako važna lokacija za kablove.”
Postoje spekulacije da je sidro Rubymara, koje je 18. februara pogodio projektil, oštetilo kablove dok je plovio prema sjeveru prije nego što je potonuo 2. marta.
Izraelski medij Globes tvrdi da su za to odgovorni Huti. Huti su napadali brodove kao odgovor na izraelski rat u Gazi, ali su poricali odgovornost za presecanje kablova, okrivljujući britansku i američku mornaricu koje djeluju u Crvenom moru.
“Teško je reći da li se radi o namjernom napadu na kablove, ili na Rubymarovo sidro. U svakom slučaju, to ne sluti dobro za povezivanje podmorskih kablova u regionu, pokazujući koliko su kablovi čvrsto koncentrirani u koridoru Crvenog mora, i da ne možete ništa učiniti da biste upravljali rizikom,” rekao je Michael Ruddy, direktor međunarodnog istraživanja u kompaniji Terabit Consulting sa sjedištem u SAD-u.
„Ogromne količine [internetskog] saobraćaja i novca su uložene u ove kablove. To je udar ne samo na postojeću infrastrukturu već i na razvoj budućih sistema.”
Julian Rawle, konsultant za podmorske optičke kablove sa sjedištem u SAD-u, također je identificirao oštećenje sidra kao vjerojatan uzrok, uprkos tome što su kablovi namjerno razmaknuti kako bi se spriječile takve nezgode.
“Brod može preći brojne [nautičke] milje vukući svoje sidro, što se čini najvjerovatnijim objašnjenjem. Napadanje na kablove pod vodom je luda igra i niko zapravo nema sposobnost da presječe kablove,” rekao je Roul.
“Priča se o tajnim podmornicama koje SAD i Rusija mogu imati, ali čak i da možete sići dolje i presjeći kabal, prvo biste ga morali pronaći, a kablovi su često zakopani. Zaista ne mislim da je ovo bila neka sabotaža.”
Kada su kablovi oštećeni, operateri obično prikupljaju GPS signale obližnjih brodova kako bi utvrdili koji brod može biti odgovoran.
“Nije jasno da li se to može učiniti za Rubymar, ili da li će nalazi biti prihvaćeni [od strane više strana]”, rekao je Ruddy.
Rizične popravke
Sva tri oštećena kabla povezuju evropske zemlje sa Azijom. EIG – European India Gateway – vodi od Velike Britanije do Mumbaija, dok Seacom ide od Francuske kroz Crveno more prije nego što se grana prema Indiji i Južnoj Africi. AAE-1 povezuje Francusku, Italiju i Grčku sa Indijom, jugoistočnom Azijom i Hong Kongom.
Iako su internetski podaci preusmjereni na druge kablove, koji imaju kapacitet da izdrže dodatni promet, ne očekuje se da će oštećeni kablovi biti popravljeni u skorije vrijeme. Brodovi za popravku morat će doploviti do tog područja, što će potrajati, ali veći je problem dobivanje dozvole za to u teritorijalnim vodama Jemena.
“Ne možete samo položiti ili popraviti kabal u nečijim teritorijalnim vodama. Kompanije su navikle da dobijaju dozvolu, ali kada je zemlja u građanskom ratu i grupa se postavi kao vlada, to postaje zaista nezgodno. I jesu li zapadne kompanije ovlaštene za to od Huta?” rekao je Brodski.
Huti, poznati kao Ansar Allah, Sjedinjene Države su proglasile terorističkom organizacijom kao odgovor na njihove napade na brodarstvo, dok je Velika Britanija također uvela sankcije službenicima Huti, što bi moglo utjecati na sposobnost kompanija da obavljaju komercijalne i birokratske bavi.
Sljedeće pitanje su troškovi osiguranja popravnih plovila. „Postalo je veoma skupo osiguranje brodova koji prolaze kroz Crveno more, a takođe je potrebno i upravljanje brodovima, što može biti teško dok rakete lete“, rekao je Brodski.
Početkom ove godine troškovi osiguranja brodova za popravku kablova u blizini Jemena dostigli su 150.000 dolara dnevno, navodi Wall Street Journal.
Očekuje se da će na napredak dva nova kabla, Google Ramen i Meta 2Africa, kroz Crveno more također utjecati regionalna nestabilnost.
“Čak i ako se cijela situacija smiri, osiguravajuća društva će reći, vau, nismo sigurni u osiguranje preko Crvenog mora jer bi se to moglo ponoviti. To će učiniti operativno održavanje kablova veoma teškim i mnogo skupljim”, rekao je Roul.
Dugoročni problemi
Crveno more se dugo smatralo glavnom tačkom gušenja u industriji kablova. Na sjeveru, Egipat je uspio monetarno iskoristiti svoj strateški značaj jer kablovi moraju prolaziti kroz njegovu teritoriju od Crvenog mora do Sredozemnog mora, dok je na jugu moreuz Bab el-Mandeb između Jemena i Afrike udaljen samo 32 kilometra širok.
„U Egiptu je problem zemaljski prelaz, gde kablovske kompanije moraju plaćati kiriju TE (Telekom Egipat), a na jugu je to fizički, ali i politički rizik. Kablovska industrija nije bila u stanju da smisli alternativno rješenje za više od 95 posto saobraćaja između Evrope i Azije koji prolazi kroz Crveno more”, rekao je Ruddy.
U protekle četiri godine najavljena su dva nova kablovska projekta koja namjeravaju zaobići Crveno more – Googleov Blue Ramen kabel vrijedan 400 miliona dolara i Cinturionov Trans Europe Asia System (TEAS).
Oba projekta namjeravaju proći kroz Mediteran do sletanja u Izrael, a zatim kopnom do Jordana i Saudijske Arabije. Rijad takođe pokušava da bude novi kandidat za optičke kablove u regionu.
“Kriza daje poticaj projektima koji koriste kopnene rute kroz Bliski istok i čini ih održivijim. Također ste mogli vidjeti taj poticaj za razvoj kopnenih ruta preko podsaharske Afrike ili centralne Azije kako bi se izbjeglo Crveno more”, rekao je Rawle.
Međutim, izgleda da projekti Google i TEAS zavise od toga da Rijad normalizira odnose s Izraelom.
“Jasno je da situacija u Gazi svima otežava situaciju. Kompanije koje trenutno pokušavaju pregovarati o povezivanju Saudijske Arabije s Izraelom vjerovatno su pognuli glave”, rekao je Rawle.
(TBT, MEE)