Ultimate magazine theme for WordPress.

SENEGAL NAJAVIO PROTJERIVANJE FRANCUSKIH TRUPA: ‘Vrijeme je za promjene’

0 0


Senegalski predsjednik Bassirou Diomaye Faye izjavio je u četvrtak kako prisutnost francuskih vojnih baza više nije u skladu s vizijom suvereniteta koju zastupa njegova administracija.

U intervjuu za AFP, Faye je poručio da Senegal, kao nezavisna i suverena država, ne može prihvatiti strane vojne baze na svom teritoriju.

Faye je naglasio da se Senegal nalazi u procesu redefiniranja svoje vojne strategije, koja uključuje ukidanje svih oblika strane vojne prisutnosti.

“Suverenitet nije kompatibilan s prisutnošću vojnih baza u suverenoj zemlji”, izjavio je predsjednik, prenosi Geopolitika News.

Dodao je kako Francuska, nekadašnja kolonijalna sila, treba razmotriti partnerstvo bez vojnih elemenata, oslanjajući se na privrednu i kulturnu saradnju.

“Šezdeset pet godina nakon naše nezavisnosti, vrijeme je za privilegirano, plodonosno i sveobuhvatno partnerstvo bez vojnog prisustva,” rekao je Faye, ukazujući na odnose koje Senegal već njeguje s drugim zemljama.

Predsjednik Faye je pohvalio korak francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, koji je priznao odgovornost Francuske za masakr u selu Thiaroye 1944. godine.

Tokom tog događaja, francuske kolonijalne snage ubile su senegalske tiraljere povratnike iz Drugog svjetskog rata.

Macronovo pismo, poslano nekoliko dana prije 80. godišnjice masakra, označava važan trenutak za Senegal, koji taj tragični događaj nastoji staviti u fokus historijske pravde.

Složeni odnosi

“Obnovljeno partnerstvo mora počivati na istini, cjelovitoj istini,” istaknuo je Faye, napomenuvši kako Francuska ostaje značajan partner u ekonomskom smislu, s velikim investicijama, prisutnošću francuskih tvrtki i brojnim francuskim državljanima koji žive u Senegalu.

Francuska, koja je Senegal kolonizirala do sticanja neovisnosti 1960. godine, već je počela smanjivati broj vojnika u toj zapadnoafričkoj državi. Očekuje se da će do kraja 2023. godine zadržati samo 100 vojnika u Senegalu, što je znatno manje u odnosu na trenutnih 350.

Ova odluka dolazi u trenutku kada su odnosi Francuske s njezinim bivšim kolonijama u zapadnoj Africi sve složeniji. U nekoliko zemalja regije, poput Malija, Burkine Faso i Nigera, pojačani su zahtjevi za povlačenjem francuskih snaga, često potaknuti nacionalističkim pokretima i rastućim utjecajem drugih svjetskih sila, poput Rusije i Kine.





Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.