U tekstu Zakona koji je Vijeće ministara usvojilo na telefonskoj sjednici u srijedu pojavilo se nekoliko izmjena u odnosu na raniji sadržaj koji je bio javno dostupan. Detektor je imao uvid u tekst koji je jučer usvojen i bit će poslan u Parlament BiH na razmatranje kao jedan od najvažnijih zakona prije odluke o otvaranju pregovora o pristupu Evropskoj uniji.
Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala, za Detektor navodi da je nekoliko članova Zakona mijenjano na sjednici Vijeća ministara u odnosu na prethodne verzije.
“Imamo situaciju da se pojavljuje nekoliko verzija nacrta, da se do zadnjeg trenutka apsolutno se zna u kojoj formi, šta je predloženo i šta se mijenja na samoj sjednici Vijeća ministara”, kaže Korajlić.
Državni ministar pravde Davor Bunoza, čije Ministarstvo je Detektoru dostavilo usvojeni tekst, pojašnjava da su pojedini članovi usaglašavani na sjednici uz objašnjenje da Zakon, koji je bio na javnim konsultacijama, i raniji prijedlozi Zakona iz jula i oktobra prošle godine nisu imali podršku.
“I jučer smo usaglašavali Zakon s ciljem da dođemo do konsenzusa. Ključna stvar, bit i srž Zakona i ono što se htjelo postići ovim zakonom, nije promijenjeno”, kaže Bunoza.
Zakon o sukobu interesa koji se već primjenjuje na državnom nivou trebao bi spriječiti svaki uticaj zvaničnika na donošenje odluka u korištenju javnih sredstava koje im mogu donijeti privatni interes.
Sukob interesa postoji u situacijama u kojima izabrani zvaničnici, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici imaju privatni interes koji utiče ili može uticati na zakonitost, otvorenost, objektivnost i nepristrasnost u obavljanju javne funkcije. Zakon predviđa da političari koji obavljaju javnu funkciju ne mogu biti istovremeno na dvije nespojive funkcije gdje bi se sukob interesa mogao stvoriti. Zbog toga, svi javni funkcioneri moraju podnijeti ostavku na svaku od nespojivih funkcija i poslova najkasnije u roku od tri dana nakon preuzimanja javne funkcije.
Detektor je ranije pisao kako je raniji tekst Zakona mijenjan više puta, čime su oslabljeni mehanizmi za kažnjavanje i ostavljena mogućnost da se rad na provjeri sukoba interesa blokira ili procesi odugovlače godinama.
Zbog toga su stručnjaci i Evropska unija insistirali da se usvoje izmjene koje bi bolje štitile interes građana. Nakon što je Vijeće ministara usvojilo tekst prijedloga, glavno pitanje je da li će izmjene biti dovoljno dobre da efikasno spriječe sukob interesa.
Prema novom rješenju, članovi Komisije za utvrđivanje sukoba interesa će biti stručnjaci a ne političari.
Korajlić kao određeno unapređenje vidi način na koji su definisane odredbe o nespojivosti funkcija ali i povećanje sankcija, uz rezervu da mehanizmi za izricanje sankcija mogu otežati donošenje takve odluke.
Ovo su tri glavne stvari koje trebate znati o izmjenama i usvojenom tekstu Zakona.
Komisiji za teške odluke potreban konsenzus