U SJENI TRUMPOVOG POVRATKA: Biden se sastao sa ključnim azijskim partnerima, pa upozorio na eru ‘značajnih’ političkih promjena
[{“img”:”/img/vijesti/2024/11/biden1.jpg”,”full”:”/img/vijesti/2024/11/biden1.jpg”,”caption”:”Joe Biden (Foto: Reuters)”,”bg”:”3b332f”}]
Američki predsjednik na odlasku Joe Biden upozorio je u petak na eru “značajnih” političkih promjena na svom posljednjem sastanku s ključnim saveznicima na azijsko-pacifičkom samitu koji se održava u sjeni povratka Donalda Trumpa na vlast.
“Došli smo do trenutka značajnih političkih promjena”, rekao je Joe Biden tokom sastanka s čelnicima Japana i Južne Koreje u Limi, dodavši međutim da je njihov trojni savez “izgrađen da traje”. Na marginama samita APEC-a u Limi, po prvi put su se sastali Biden, južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol i japanski premijer Shigeru Ishiba, koji je preuzeo mandat u oktobru.
Biden i čelnici Japana i Južne Koreje pokušali su zacementirati svoj diplomatski napredak uoči nove Trumpove administracije za koju mnogi strahuju da bi mogla upropastiti saveze diljem svijeta.
Do sastanka između Washingtona i najbližih azijskih saveznika došlo je u jeku iščekivanja sve većih konfrontacija SAD-a i Pekinga nakon inauguracije Donalda Trumpa 20. januara, s obzirom na njegova obećanja o porastu carina koje bi mogle štetiti kineskoj ekonomiji.
Sjevernokorejsko slanje vojske u Rusiju u svrhu podrške toj zemlji u ratu protiv Ukrajine, kao i sjevernokorejski program nuklearnog oružja te umanjeni izgledi za mirno rješenje decenijama dugačkog sukoba s Južnom Korejom, također uzrokuju rast tenzija u Aziji.
SAD, Japan i Južna Koreja u zajedničkom su saopćenju istaknuli da snažno osuđuju odluku sjevernokorejskih i ruskih lidera da opasno prošire rat u Ukrajini.
Zbližavanje Južne Koreje i Japana smatra se jednim od najvećih diplomatskih postignuća predsjednika na odlasku. Dvije zemlje imaju dugačku historiju uzajamne netrpeljivosti koja potječe od vremena žestoke kolonijalne vladavine Japana nad Južnom Korejom od 1910. do 1945. godine.
Biden bliske odnose između tri zemlje vidi kao odbrambeni zid protiv agresivnih poteza Kine u regiji, što je perspektiva koju Peking odbacuje, prenosi Hina.
Yoon se sastao s kineskim predsjednikom Xijem u petak, dok bi se Ishiba i Biden trebali sastati s Xijem u četiri oka tokom APEC samita.
Trumpova predanost trilateralnom radu otvoreno je pitanje u regiji s obzirom na, među ostalim, pristup “Amerika na prvom mjestu” novoizabranog predsjednika.